Results: 2019 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Semifinal 1 Elite Men
Tiszaujvaros , Hungary • 13 Jul, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Stefan Zachäus 1990 LUX 2 00:32:59 00:06:11 00:01:03 00:15:41 00:00:32 00:09:35
2 Ilya Prasolov 1994 RUS 6 00:32:59 00:06:08 00:01:02 00:15:43 00:00:34 00:09:35
3 Gaspar Riveros 1990 CHI 15 00:33:00 00:06:16 00:01:01 00:15:38 00:00:34 00:09:33
4 Eli Hemming 1995 USA 1 00:33:01 00:06:11 00:01:00 00:15:42 00:00:33 00:09:37
5 Bence Lehmann 1997 HUN 17 00:33:11 00:06:12 00:01:03 00:15:41 00:00:32 00:09:45
6 Alexis Lepage 1994 CAN 5 00:33:17 00:06:16 00:01:00 00:15:41 00:00:34 00:09:49
7 Gregory Barnaby 1991 ITA 12 00:33:20 00:06:18 00:01:00 00:15:47 00:00:38 00:09:39
8 Ricardo Batista 2000 POR 21 00:33:21 00:06:09 00:01:04 00:15:57 00:00:34 00:09:38
9 Aurelien Raphael 1988 FRA 20 00:33:32 00:06:02 00:01:07 00:15:50 00:00:37 00:09:58
10 Andrea Salvisberg 1989 SUI 4 00:33:37 00:06:12 00:01:02 00:15:53 00:00:33 00:09:58
11 Kacper Stepniak 1994 POL 18 00:33:41 00:06:08 00:01:07 00:15:43 00:00:35 00:10:09
12 Ran Sagiv 1997 ISR 11 00:34:01 00:06:21 00:01:03 00:16:39 00:00:34 00:09:26
13 Tsz To Wong 1998 HKG 16 00:34:19 00:06:23 00:00:59 00:16:45 00:00:35 00:09:40
14 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 3 00:34:24 00:06:21 00:01:00 00:16:38 00:00:34 00:09:52
15 Grigory Antipov 1999 RUS 24 00:34:29 00:06:17 00:01:04 00:16:45 00:00:34 00:09:51
16 Adrien Briffod 1994 SUI 7 00:34:34 00:06:21 00:01:02 00:16:39 00:00:29 00:10:05
17 Tamás Papp 1998 HUN 25 00:34:35 00:06:05 00:01:07 00:15:48 00:00:35 00:11:02
18 Henry Räppo 1998 EST 22 00:34:37 00:06:28 00:01:05 00:16:40 00:00:36 00:09:51
19 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 ESP 9 00:34:38 00:06:28 00:01:00 00:16:36 00:00:38 00:09:58
20 Miguel Arraiolos 1988 POR 14 00:34:57 00:06:30 00:00:59 00:16:31 00:00:36 00:10:23
21 Aurél Sinkó-Uribe 1999 HUN 26 00:35:11 00:06:23 00:01:03 00:16:38 00:00:36 00:10:32
22 David Martin 1998 CZE 27 00:35:29 00:06:27 00:01:00 00:16:22 00:00:36 00:11:06
23 Marcel Walkington 1993 AUS 8 00:35:38 00:06:16 00:01:03 00:17:51 00:00:38 00:09:53
24 Tomas Zikmund 1999 CZE 23 00:36:09 00:06:25 00:01:02 00:17:25 00:00:44 00:10:36
25 Nicholas Free 1998 AUS 19 00:36:56 00:06:18 00:01:03 00:18:52 00:00:46 00:09:59
26 Morgan Davies 1994 GBR 10 00:37:00 00:06:15 00:01:02 00:17:53 00:00:45 00:11:07
Program notes:

Technical Delegate: Sarah-Taylor Hough/GBR.
Head Referee: Bela Varga/HUN.
Competition Jury: Sarah-Taylor Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim: 500 m (2 laps); Bike: 12 km (1 lap); Run: 3.2 km (2 laps).
Water Temperature 23.2ºC Air Temperature 17.6ºC. Wetsuits not allowed