Results: 2019 Santo Domingo ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Santo Domingo, Dominican Republic • 10 Nov, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew McElroy 1992 USA 1 01:39:03 00:17:22 00:00:31 00:50:38 00:00:27 00:30:08
2 Kevin McDowell 1992 USA 6 01:39:22 00:17:04 00:00:32 00:50:52 00:00:29 00:30:27
3 Morgan Pearson 1993 USA 2 01:39:31 00:17:03 00:00:32 00:50:57 00:00:29 00:30:31
4 Max Studer 1996 SUI 7 01:40:15 00:17:13 00:00:31 00:50:49 00:00:30 00:31:12
5 Florin Salvisberg 1990 SUI 39 01:40:46 00:17:07 00:00:00 00:51:22 00:00:32 00:31:46
6 Adrien Briffod 1994 SUI 18 01:40:55 00:17:21 00:00:32 00:50:36 00:00:26 00:32:01
7 Matthew Sharpe 1991 CAN 19 01:41:04 00:17:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
8 Makoto Odakura 1993 JPN 36 01:41:05 00:17:05 00:00:35 00:50:53 00:00:31 00:32:03
9 Irving Perez 1986 MEX 10 01:41:17 00:17:14 00:00:34 00:50:45 00:00:31 00:32:15
10 Ilya Prasolov 1994 RUS 29 01:41:20 00:17:09 00:00:32 00:50:49 00:00:32 00:32:21
11 Tim Hellwig 1999 GER 57 01:41:40 00:17:05 00:00:33 00:50:52 00:00:29 00:32:43
12 Igor Polyanskiy 1990 RUS 35 01:41:45 00:17:00 00:00:34 00:50:56 00:00:31 00:32:47
13 Jan Volar 1992 CZE 55 01:41:49 00:17:20 00:00:32 00:50:42 00:00:29 00:32:49
14 Kauê Willy 1996 BRA 44 01:41:57 00:17:20 00:00:34 00:50:37 00:00:31 00:32:56
15 Eli Hemming 1995 USA 3 01:42:02 00:17:05 00:00:32 00:50:54 00:00:29 00:33:05
16 Russell White 1992 IRL 32 01:42:07 00:17:15 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:33:08
17 Richard Varga 1989 SVK 22 01:42:09 00:16:59 00:00:34 00:50:58 00:00:30 00:33:09
18 Stefan Zachäus 1990 LUX 25 01:42:31 00:17:10 00:00:32 00:50:46 00:00:30 00:33:34
19 John Rasmussen 1991 CAN 43 01:42:40 00:17:14 00:00:31 00:50:49 00:00:30 00:33:39
20 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 50 01:42:53 00:17:05 00:00:34 00:50:54 00:00:31 00:33:52
21 Marco Van Der Stel 1991 NED 34 01:43:03 00:17:06 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:34:08
22 Matthew Wright 1992 BAR 53 01:43:15 00:17:15 00:00:32 00:50:41 00:00:33 00:34:17
23 Lukas Hollaus 1986 AUT 11 01:43:31 00:17:42 00:00:32 00:52:44 00:00:29 00:32:06
24 Bob Haller 1993 LUX 47 01:43:35 00:17:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
25 Taylor Forbes 1993 CAN 61 01:43:43 00:17:25 00:00:34 00:53:52 00:00:29 00:31:25
26 Charles Paquet 1997 CAN 24 01:43:59 00:17:33 00:00:33 00:53:43 00:00:32 00:31:40
27 Crisanto Grajales 1987 MEX 5 01:44:04 00:17:37 00:00:31 00:53:43 00:00:32 00:31:44
28 Barclay Izzard 1998 GBR 20 01:44:07 00:17:37 00:00:31 00:52:51 00:00:28 00:32:43
29 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 28 01:44:30 00:17:43 00:00:33 00:53:36 00:00:33 00:32:08
30 Felipe Barraza 1991 CHI 31 01:44:36 00:17:18 00:00:32 00:50:43 00:00:32 00:35:34
31 Viacheslav Vasilev 1991 RUS 64 01:44:43 00:17:32 00:00:33 00:53:47 00:00:32 00:32:22
32 Gaspar Riveros 1990 CHI 49 01:44:48 00:17:38 00:00:32 00:53:39 00:00:32 00:32:29
33 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 8 01:44:51 00:17:43 00:00:32 00:53:13 00:00:30 00:32:54
34 Manoel Messias 1996 BRA 9 01:44:56 00:17:41 00:00:32 00:53:39 00:00:35 00:32:32
35 Jumpei Furuya 1991 JPN 17 01:45:11 00:17:03 00:00:31 00:50:56 00:00:29 00:36:14
36 Peter Denteneer 1990 BEL 62 01:45:16 00:17:21 00:00:33 00:53:56 00:00:28 00:32:59
37 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 38 01:45:18 00:17:23 00:00:32 00:53:57 00:00:32 00:32:57
38 Ivan Ivanov 1989 UKR 51 01:45:40 00:17:46 00:00:31 00:53:32 00:00:32 00:33:21
39 Ren Sato 1995 JPN 26 01:45:42 00:17:34 00:00:32 00:53:42 00:00:28 00:33:28
40 Matheus Diniz 1990 BRA 59 01:46:12 00:17:40 00:00:34 00:53:35 00:00:32 00:33:52
41 Miguel Angel Márquez Alemán 1991 MEX 45 01:46:34 00:17:21 00:00:33 00:54:01 00:00:29 00:34:12
42 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 23 01:47:00 00:17:43 00:00:33 00:53:35 00:00:35 00:34:36
43 Ryan Sissons 1988 NZL 16 01:47:11 00:17:37 00:00:33 00:53:40 00:00:31 00:34:53
44 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 58 01:47:43 00:18:13 00:00:31 00:54:40 00:00:35 00:33:46
45 Luciano Taccone 1989 ARG 33 01:48:19 00:18:36 00:00:33 00:54:14 00:00:31 00:34:26
46 Michele Sarzilla 1988 ITA 63 01:48:56 00:17:27 00:00:47 00:58:28 00:00:32 00:31:44
47 Cameron Wurf 1983 AUS 65 01:50:14 00:19:33 00:00:44 00:53:06 00:00:37 00:36:15
48 Amitai Yonah 1994 ISR 52 01:53:53 00:18:14 00:00:36 00:54:34 00:00:33 00:39:58
DNS Gregor Payet 1995 LUX 27 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Tamás Tóth 1989 HUN 21 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Rostislav Pevtsov 1987 AZE 4 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yean Carlos Jimenez 1984 DOM 66 LAP 00:19:49 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jorik Van Egdom 1995 NED 37 DNF 00:17:29 00:00:33 00:53:47 00:00:42 00:00:00
DNF Tony Smoragiewicz 1994 USA 12 DNF 00:17:44 00:00:34 00:53:31 00:00:36 00:00:00
DNF Danilo Pimentel 1986 BRA 54 DNF 00:17:14 00:00:34 00:54:05 00:00:33 00:00:00
DNF Felix Duchampt 1989 ROU 14 DNF 00:17:49 00:00:31 00:53:30 00:00:33 00:00:00
DNF Sylvain Fridelance 1995 SUI 30 DNF 00:17:14 00:00:33 00:50:44 00:00:33 00:00:00
DNF Brian Moya 1993 COL 56 DNF 00:17:41 00:00:33 00:53:38 00:00:32 00:00:00
DNF Reinaldo Colucci 1985 BRA 46 DNF 00:17:39 00:00:33 00:53:43 00:00:31 00:00:00
DNF Yuki Abe 1993 JPN 48 DNF 00:17:16 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gábor Faldum 1988 HUN 41 DNF 00:17:13 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ran Sagiv 1997 ISR 15 DNF 00:17:42 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gustavo Svane/ARG. Head Referee: Palmiro García/VEN.
Competition Jury: Gustavo Svane/ARG, Alfredo Sanchez/ESP, Franklin de la Cruz/DOM.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 38.5 km (5 laps); Run 10 km (3 laps)
Water temperature: 26ºC Air temperature 25º C.
Wetsuits not allowed.
Athlete #63 Sarzilla/ITA served a 15 seconds time penalty at T1.