Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Fullagar 2000 FRA 34 0:59:49 0:09:55 0:00:42 0:32:08 0:00:24 0:16:43
2 Kate Waugh 1999 GBR 16 0:59:59 0:10:03 0:00:34 0:32:11 0:00:31 0:16:43
3 Edda Hannesdottir 1994 ISL 3 1:00:11 0:09:50 0:00:36 0:32:19 0:00:25 0:17:02
4 Alicja Ulatowska 1996 POL 6 1:00:31 0:09:51 0:00:34 0:32:19 0:00:27 0:17:22
5 Therese Feuersinger 1998 AUT 4 1:00:32 0:09:50 0:00:38 0:32:17 0:00:23 0:17:27
6 Jenny Manners 1990 GBR 26 1:00:37 0:09:52 0:00:37 0:32:18 0:00:26 0:17:26
7 Sophie Alden 1998 GBR 2 1:00:47 0:09:39 0:00:38 0:32:32 0:00:28 0:17:32
8 Lisa Tertsch 1998 GER 7 1:00:54 0:10:18 0:00:33 0:33:11 0:00:23 0:16:32
9 Ari Graham 1999 NZL 21 1:01:04 0:09:56 0:00:33 0:32:18 0:00:26 0:17:53
10 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 25 1:01:19 0:10:14 0:00:38 0:33:38 0:00:28 0:16:22
11 Marie Carlsson 1995 SWE 37 1:01:19 0:09:50 0:00:35 0:32:21 0:00:26 0:18:09
12 Sarah-Jane Walker 1995 RSA 24 1:01:24 0:09:54 0:00:35 0:32:19 0:00:29 0:18:08
13 Anneke Jenkins 1989 NZL 31 1:01:29 0:10:02 0:00:38 0:33:21 0:00:31 0:16:59
14 Elena Maria Petrini 1992 ITA 18 1:01:35 0:10:00 0:00:33 0:32:15 0:00:24 0:18:25
15 Maria Czesnik 1977 POL 5 1:01:42 0:09:57 0:00:37 0:33:26 0:00:28 0:17:16
16 Joanne Miller 1998 AUS 1 1:01:44 0:10:04 0:00:34 0:33:21 0:00:24 0:17:23
17 Rani Skrabanja 1998 NED 14 1:01:47 0:09:52 0:00:35 0:32:20 0:00:25 0:18:36
18 Roksana Slupek 1999 POL 22 1:01:54 0:09:54 0:00:41 0:33:28 0:00:24 0:17:28
19 Ida Lucia Burrows 2001 SWE 38 1:02:13 0:10:15 0:00:35 0:33:13 0:00:23 0:17:49
20 Emma Varga 1997 SWE 30 1:02:22 0:09:49 0:00:39 0:32:20 0:00:23 0:19:12
21 Kiara Lenaertz 1998 BEL 20 1:02:23 0:10:25 0:00:37 0:33:25 0:00:26 0:17:31
22 Solveig Løvseth 1999 NOR 35 1:02:26 0:10:21 0:00:35 0:33:32 0:00:30 0:17:31
23 Ana Mariblanca Juanas 1993 ESP 32 1:02:42 0:10:09 0:00:34 0:33:20 0:00:26 0:18:16
24 Milan Agnew 1999 AUS 11 1:02:47 0:10:40 0:00:34 0:33:46 0:00:24 0:17:26
25 Federica Parodi 1996 ITA 12 1:02:58 0:10:04 0:00:35 0:33:24 0:00:24 0:18:33
26 Marta Lagownik 1995 POL 9 1:03:04 0:10:38 0:00:35 0:33:45 0:00:26 0:17:41
27 Celia Merle 1999 FRA 17 1:03:17 0:10:03 0:00:35 0:33:25 0:00:24 0:18:54
28 Stine Dale 1998 NOR 33 1:03:23 0:10:06 0:00:36 0:33:22 0:00:27 0:18:54
29 Zoe Thomas 1993 GBR 15 1:03:32 0:10:06 0:00:37 0:33:16 0:00:25 0:19:10
30 Annabel White 1998 AUS 10 1:03:45 0:09:54 0:00:44 0:33:26 0:00:28 0:19:15
31 Gal Rubanenko 1998 ISR 19 1:04:05 0:10:28 0:00:35 0:34:13 0:00:25 0:18:26
32 Chloé Fouillot 1997 FRA 48 1:04:13 0:10:34 0:00:35 0:34:08 0:00:32 0:18:25
33 Joyce Caro 1999 NED 42 1:04:17 0:10:38 0:00:38 0:34:05 0:00:25 0:18:34
34 Céline Kaiser 1998 GER 46 1:04:29 0:10:29 0:00:39 0:34:10 0:00:27 0:18:47
35 Magdalena Früh 2000 AUT 23 1:04:59 0:10:24 0:00:38 0:34:14 0:00:27 0:19:18
36 Alice Fritzsche 1998 SUI 43 1:05:16 0:10:35 0:00:36 0:34:11 0:00:24 0:19:33
37 Malin Cederberg 1995 SWE 39 1:05:37 0:10:15 0:00:42 0:34:18 0:00:29 0:19:56
38 Delioma González Hernández 1982 ESP 27 1:05:42 0:10:45 0:00:34 0:36:02 0:00:28 0:17:55
39 Katrin Zaitseva 1996 EST 28 1:05:53 0:10:10 0:00:36 0:34:18 0:00:27 0:20:24
40 Alida Lilljequist 1998 SWE 36 1:06:38 0:10:01 0:00:37 0:34:23 0:00:32 0:21:07
41 Céline Tarabbia 1997 FRA 40 1:06:42 0:11:01 0:00:37 0:35:39 0:00:29 0:18:58
42 Jessica Ashworth 2000 AUS 44 1:06:59 0:10:33 0:00:34 0:34:58 0:00:32 0:20:24
43 Lara Gruden 1990 USA 41 1:07:13 0:11:07 0:00:41 0:35:37 0:00:27 0:19:23
44 Marina Castro Cerván 1997 ESP 47 1:07:18 0:10:23 0:00:37 0:34:20 0:00:26 0:21:34
45 Raquel Perez Perez 1994 ESP 49 1:07:45 0:10:01 0:00:41 0:36:27 0:00:30 0:20:08
46 Elianne Huitema 1997 NED 45 1:12:15 0:10:27 0:00:41 0:38:43 0:00:24 0:22:03
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez Arribas/ESP.
Head Referee: Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Esther Sanchez Arribas/ESP, Chris Kitchen/IRL, Ola Silvdahl/SWE.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), run 5 km (3 laps)
Water Temperature 21.0ºC, Air Temperature 24.0ºC Wetsuits not allowed