Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bethany Cook 2004 GBR 88 00:40:51 00:06:59 00:00:44 00:20:07 00:00:25 00:12:34
2 Márta Kropkó 2003 HUN 73 00:41:09 00:06:56 00:00:47 00:20:06 00:00:26 00:12:52
3 Monika Bartol 2003 SLO 82 00:41:29 00:07:45 00:00:46 00:20:23 00:00:25 00:12:09
4 Sofia Terrinoni 2003 ITA 80 00:41:31 00:07:48 00:00:45 00:20:23 00:00:27 00:12:07
5 Appoline Foltz 2003 FRA 76 00:41:45 00:07:16 00:00:45 00:20:55 00:00:26 00:12:22
6 Daryia Firsova 2004 RUS 87 00:41:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
7 Inês Rico 2002 POR 71 00:41:57 00:07:26 00:00:42 00:20:43 00:00:26 00:12:38
8 Nele Dequae 2003 BEL 93 00:42:03 00:07:52 00:00:47 00:20:13 00:00:26 00:12:44
9 Robin Dreyling 2002 NED 89 00:42:10 00:07:48 00:00:47 00:20:17 00:00:25 00:12:49
10 Livia Wespe 2002 SUI 85 00:42:15 00:07:48 00:00:49 00:21:10 00:00:26 00:11:59
11 Helena Moragas Molina 2003 ESP 81 00:42:38 00:07:54 00:00:44 00:20:14 00:00:26 00:13:17
12 Lili Dobi 2004 HUN 83 00:42:42 00:07:27 00:00:48 00:20:41 00:00:28 00:13:16
13 Vanessa Possberg 2003 SUI 72 00:43:01 00:07:44 00:00:46 00:20:22 00:00:27 00:13:40
14 Aya Avigad 2002 ISR 74 00:43:32 00:07:57 00:00:47 00:21:01 00:00:29 00:13:16
15 Katharina Nowak 2002 AUT 94 00:44:12 00:07:49 00:00:45 00:21:11 00:00:28 00:13:57
16 Tilda Månsson 2004 SWE 95 00:44:18 00:07:45 00:00:51 00:21:13 00:00:32 00:13:56
17 Józefina Młynarska 2003 POL 92 00:44:40 00:08:02 00:00:46 00:21:46 00:00:28 00:13:35
18 Beathe Gejl 2002 DEN 90 00:44:48 00:07:59 00:00:46 00:21:48 00:00:28 00:13:44
19 Kateryna Badiak 2004 UKR 84 00:44:58 00:07:49 00:00:49 00:21:09 00:00:35 00:14:33
20 Lucie Miklisova 2002 CZE 79 00:45:44 00:07:53 00:00:50 00:21:51 00:00:33 00:14:35
21 Hagar Bloch 2002 ISR 96 00:46:01 00:07:31 00:00:48 00:22:16 00:00:29 00:14:56
22 Alina Sinevich 2004 BLR 77 00:46:45 00:07:58 00:00:49 00:23:17 00:00:31 00:14:08
23 Daria Berezhna 2003 UKR 78 00:47:08 00:08:14 00:00:49 00:23:48 00:00:26 00:13:49
24 Vanessa Viiding 2002 EST 91 00:48:06 00:08:11 00:00:52 00:23:18 00:00:26 00:15:16
25 Lily Scott 2004 GBR 86 00:48:12 00:07:01 00:00:50 00:21:04 00:00:30 00:18:45
LAP Emilė Steponenaite 2004 LTU 75 LAP 00:08:14 00:01:02 00:25:53 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gyorgy Bodnar/HUN. Head referee John Petrides/GBR. Competition Jury: Gyorgy Bodnar/HUN, Herwig Grabner/AUT, Renato Bertrandi/ITA.
Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (3 laps), Run 3.33 km (1 lap).
Water Temperature: 22.9ºC. Air Temperature 26.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #80 Terrinoni/ITA and #81 Moragas Molina served a 10 seconds time penalty during the run segment.