Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Robby Webster 1990 USA 41 00:52:20 00:08:13 00:01:13 00:27:21 00:00:26 00:15:09
2 Nicholas Sterghos 1987 USA 57 00:52:48 00:08:03 00:01:13 00:27:31 00:00:31 00:15:33
3 Brennen Smith 1997 CAN 42 00:52:54 00:07:40 00:01:09 00:27:55 00:00:24 00:15:48
4 Roberto Porras 1999 CHI 44 00:52:59 00:07:43 00:01:16 00:27:45 00:00:25 00:15:51
5 Nicolas Harvey 2002 CAN 47 00:53:14 00:07:48 00:01:15 00:27:40 00:00:22 00:16:11
6 Leo Roy 2002 CAN 49 00:53:14 00:07:49 00:01:12 00:27:43 00:00:23 00:16:09
7 Josiah Ney 2000 NZL 43 00:53:58 00:07:39 00:01:10 00:28:00 00:00:21 00:16:51
8 Jacob Jamnicky 1997 CAN 48 00:54:01 00:08:17 00:01:14 00:27:13 00:00:22 00:16:57
9 Aidan Comeau 2000 CAN 55 00:54:02 00:07:51 00:01:11 00:27:44 00:00:23 00:16:56
10 Mika Egginnk 2002 CAN 66 00:54:04 00:07:47 00:01:22 00:27:38 00:00:23 00:16:56
11 Austin Podhajsky 1999 USA 56 00:54:28 00:08:14 00:01:11 00:27:20 00:00:22 00:17:23
12 Chris Gregor 1999 CAN 52 00:54:33 00:08:06 00:01:15 00:27:24 00:00:24 00:17:27
13 Carson Mccomb 2000 CAN 69 00:54:34 00:08:07 00:01:14 00:27:25 00:00:20 00:17:30
14 Dylan Pust 1997 CAN 59 00:54:38 00:07:44 00:01:12 00:27:48 00:00:25 00:17:31
15 Edward Ouellet 1998 CAN 64 00:54:47 00:08:19 00:01:14 00:27:13 00:00:27 00:17:36
16 Nicolas Bolouri 2003 CAN 45 00:54:53 00:08:09 00:01:05 00:27:31 00:00:21 00:17:50
17 Tate Haugan 2000 CAN 46 00:55:09 00:07:38 00:01:16 00:27:50 00:00:38 00:17:48
18 Solen Wood 2001 CAN 61 00:55:31 00:08:31 00:01:13 00:29:01 00:00:23 00:16:27
19 Ivan Drotsky 2001 CAN 70 00:55:41 00:07:46 00:01:14 00:27:46 00:00:24 00:18:33
20 Eric Dokter 1992 CAN 51 00:56:08 00:08:36 00:01:20 00:28:47 00:00:24 00:17:02
21 Matthew Fong 2000 CAN 62 00:56:21 00:08:34 00:01:19 00:28:50 00:00:21 00:17:19
22 Logan Arthur 2000 CAN 50 00:56:26 00:08:07 00:01:09 00:29:28 00:00:25 00:17:18
23 Zed Roy 2000 CAN 53 00:56:36 00:08:09 00:01:14 00:29:22 00:00:30 00:17:23
24 Jeremy Lajoie 2003 CAN 60 00:56:47 00:08:15 00:01:07 00:27:23 00:00:22 00:19:41
25 Nicholas Lambert 2000 CAN 68 00:57:30 00:08:24 00:01:09 00:29:10 00:00:27 00:18:21
26 Mathieu Benoit 1999 CAN 58 00:57:49 00:08:08 00:01:19 00:29:28 00:00:17 00:18:38
27 Kaelen Kolb 2001 CAN 54 00:59:15 00:08:11 00:01:20 00:31:42 00:00:33 00:17:32
28 Evan Haddock 2000 CAN 65 01:00:30 00:08:34 00:01:18 00:32:01 00:00:24 00:18:14
29 Braden Kersey 2001 CAN 67 01:01:27 00:09:16 00:01:24 00:31:32 00:00:30 00:18:47
30 Nathan F. Cohen 1998 USA 63 01:12:56 00:08:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Craig Hanken/USA.
Head Referee: Vicki Lundine/CAN.
Competition Jury: Craig Hanken/USA, Andrew Dacanay/CAN, Les Pereira/CAN.
Distances: Swim: 750 m (1 lap); Bike: 20 km (2 laps); Run: 5 km (3 lap).
Water Temperature 19.2ºC. Air Temperature 20.5ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #54 Kolb/CAN, #56 Podhajsky/USA and #57 Sterghos/USA served a 10 second penalty on the run segment.