Results: 2018 ITU World Triathlon Hamburg | Elite Women
Hamburg, Germany • 14 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 26 00:58:06 00:09:29 00:00:30 00:31:59 00:00:22 00:15:48
2 Laura Lindemann 1996 GER 10 00:58:36 00:09:59 00:00:37 00:31:23 00:00:29 00:16:09
3 Katie Zaferes 1989 USA 1 00:58:37 00:09:54 00:00:32 00:31:30 00:00:26 00:16:17
4 Nicola Spirig 1982 SUI 56 00:58:42 00:09:59 00:00:33 00:31:21 00:00:22 00:16:30
5 Kirsten Kasper 1991 USA 7 00:58:44 00:09:54 00:00:30 00:31:32 00:00:23 00:16:26
6 Non Stanford 1989 GBR 18 00:58:45 00:09:55 00:00:30 00:31:32 00:00:25 00:16:25
7 Jodie Stimpson 1989 GBR 21 00:58:48 00:09:57 00:00:33 00:31:24 00:00:22 00:16:34
8 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 16 00:58:59 00:09:58 00:00:32 00:31:25 00:00:24 00:16:41
9 Taylor Spivey 1991 USA 9 00:59:05 00:09:31 00:00:31 00:31:53 00:00:23 00:16:48
10 Flora Duffy 1987 BER 4 00:59:10 00:09:35 00:00:29 00:31:52 00:00:23 00:16:53
11 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 15 00:59:20 00:09:37 00:00:30 00:31:47 00:00:23 00:17:05
12 Rachel Klamer 1990 NED 3 00:59:28 00:09:38 00:00:31 00:31:50 00:00:23 00:17:09
13 Lotte Miller 1996 NOR 22 00:59:28 00:09:41 00:00:32 00:31:40 00:00:29 00:17:08
14 Jessica Learmonth 1988 GBR 11 00:59:28 00:09:25 00:00:33 00:31:57 00:00:24 00:17:11
15 Yuko Takahashi 1991 JPN 5 00:59:29 00:09:55 00:00:34 00:31:28 00:00:23 00:17:11
16 Emma Jeffcoat 1994 AUS 34 00:59:37 00:09:58 00:00:31 00:31:26 00:00:23 00:17:22
17 Verena Steinhauser 1994 ITA 46 00:59:40 00:10:00 00:00:32 00:31:25 00:00:24 00:17:21
18 Andrea Hewitt 1982 NZL 20 00:59:53 00:09:56 00:00:32 00:31:30 00:00:24 00:17:33
19 Taylor Knibb 1998 USA 35 00:59:59 00:09:56 00:00:36 00:31:30 00:00:25 00:17:34
20 Angelica Olmo 1996 ITA 47 01:00:01 00:09:56 00:00:33 00:31:27 00:00:23 00:17:44
21 Summer Rappaport 1991 USA 24 01:00:02 00:09:26 00:00:32 00:33:21 00:00:26 00:16:20
22 Vicky Holland 1986 GBR 2 01:00:06 00:09:53 00:00:31 00:33:06 00:00:24 00:16:15
23 Vittoria Lopes 1996 BRA 32 01:00:18 00:09:32 00:00:33 00:31:54 00:00:25 00:17:56
24 Claire Michel 1988 BEL 14 01:00:25 00:10:16 00:00:33 00:32:41 00:00:37 00:16:20
25 Sandra Dodet 1996 FRA 45 01:00:30 00:10:00 00:00:38 00:32:58 00:00:23 00:16:33
26 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 41 01:00:33 00:09:50 00:00:32 00:31:39 00:00:22 00:18:12
27 Vendula Frintova 1983 CZE 12 01:00:38 00:09:54 00:00:32 00:33:06 00:00:21 00:16:47
28 Zsófia Kovács 1988 HUN 42 01:00:39 00:10:03 00:00:33 00:32:57 00:00:23 00:16:45
29 Maya Kingma 1995 NED 57 01:00:41 00:09:41 00:00:32 00:31:48 00:00:24 00:18:18
30 Gillian Backhouse 1991 AUS 28 01:00:42 00:10:00 00:00:31 00:32:45 00:00:23 00:17:04
31 Julie Derron 1996 SUI 43 01:00:47 00:10:20 00:00:30 00:32:39 00:00:23 00:16:56
32 Yuka Sato 1992 JPN 6 01:00:50 00:10:00 00:00:33 00:32:58 00:00:22 00:16:58
33 Julia Hauser 1994 AUT 33 01:00:56 00:10:00 00:00:33 00:32:59 00:00:24 00:17:02
34 Joanna Brown 1992 CAN 25 01:00:56 00:09:57 00:00:34 00:33:00 00:00:25 00:17:02
35 Charlotte McShane 1990 AUS 29 01:00:57 00:09:56 00:00:34 00:33:01 00:00:22 00:17:06
36 Minami Kubono 1997 JPN 39 01:01:01 00:10:01 00:00:33 00:31:31 00:00:23 00:18:36
37 Deborah Lynch 1992 NZL 54 01:01:12 00:10:14 00:00:32 00:32:49 00:00:21 00:17:17
38 Amelie Kretz 1993 CAN 37 01:01:18 00:10:15 00:00:34 00:32:40 00:00:23 00:17:28
39 Elena Danilova 1991 RUS 30 01:01:20 00:10:14 00:00:33 00:32:48 00:00:26 00:17:21
40 Lisa Perterer 1991 AUT 31 01:01:23 00:10:14 00:00:38 00:32:39 00:00:26 00:17:28
41 Gillian Sanders 1981 RSA 44 01:01:27 00:10:20 00:00:31 00:32:44 00:00:23 00:17:30
42 Bianca Bogen 1998 GER 55 01:01:29 00:09:59 00:00:33 00:31:31 00:00:24 00:19:04
43 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 50 01:01:44 00:09:59 00:00:33 00:33:03 00:00:21 00:17:50
44 Melanie Santos 1995 POR 23 01:01:52 00:09:59 00:00:33 00:32:46 00:00:24 00:18:12
45 Sara Perez Sala 1988 ESP 53 01:01:56 00:09:39 00:00:32 00:33:07 00:00:25 00:18:15
46 Sophia Saller 1994 GER 38 01:02:10 00:10:19 00:00:31 00:32:43 00:00:22 00:18:18
47 Emilie Morier 1997 FRA 52 01:02:13 00:10:20 00:00:33 00:33:58 00:00:27 00:16:57
48 Luisa Baptista 1994 BRA 36 01:02:14 00:10:17 00:00:30 00:34:05 00:00:24 00:16:59
49 Fuka Sega 1998 JPN 40 01:05:51 00:10:06 00:00:32 00:34:14 00:00:21 00:20:39
DNS Beatriz Neres 1986 BRA 49 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ai Ueda 1983 JPN 27 LAP 00:10:41 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Camila Alonso Aradas 1994 ESP 51 LAP 00:10:41 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Leonie Periault 1994 FRA 8 DNF 00:10:20 00:00:33 00:34:00 00:00:23 00:00:00
DNF Ashleigh Gentle 1991 AUS 17 DNF 00:10:15 00:00:33 00:32:42 00:00:23 00:00:00
DNF Yuliya Yelistratova 1988 UKR 48 DNF 00:10:43 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alice Betto 1987 ITA 19 DNF 00:09:55 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Bela Varga/HUN.
Head Referee: Fritz Schwarz/GER
Competition Jury: Bela Varga/HUN, Antonio Arimany/ESP, Matthias Zöll/GER.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 21 km (6 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 20.9ºC Air Temperature 21.3ºC. Wetsuits forbidden.
Athlete #44 Sanders/RSA served a 10 seconds penalty during the run segment.