Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 18-19 Female AG
Gold Coast, Australia • 16 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fatima Alanis Miñarro 1999 MEX 20041 02:16:59 00:24:32 00:01:44 01:08:26 00:02:09 00:40:09
2 Casey Atkins 1999 AUS 20030 02:18:11 00:19:57 00:01:46 01:05:56 00:02:22 00:48:12
3 Katelyn Elliott 2000 USA 20046 02:18:46 00:23:25 00:01:48 01:11:19 00:02:21 00:39:54
4 Jade Hutchinson 1999 GBR 20039 02:20:39 00:24:42 00:01:58 01:11:12 00:02:23 00:40:27
5 Emily Kneale 2000 NZL 20043 02:22:11 00:22:38 00:02:00 01:11:13 00:02:27 00:43:55
6 Kiera Tippett 1999 GBR 20040 02:22:40 00:24:29 00:02:04 01:09:48 00:02:41 00:43:39
7 Lauren Burgett 1999 USA 20045 02:23:08 00:21:25 00:02:07 01:10:30 00:02:55 00:46:11
8 Joanna Guezennec 2000 FRA 20038 02:24:05 00:22:09 00:01:45 01:15:51 00:02:36 00:41:46
9 Brodie Tokios 2000 NZL 20044 02:25:04 00:24:51 00:01:53 01:12:10 00:02:23 00:43:49
10 Anastasia Heikkila 2000 AUS 20035 02:28:02 00:23:27 00:02:04 01:11:24 00:02:54 00:48:15
11 Olivia Fry 1999 AUS 20032 02:28:34 00:22:14 00:01:52 01:10:48 00:02:26 00:51:15
12 Maisy Waech 2000 USA 20052 02:28:51 00:27:06 00:02:07 01:10:07 00:02:33 00:46:59
13 Julia Maria Rodriguez Varela 2000 MEX 20042 02:29:05 00:25:37 00:01:56 01:11:57 00:02:22 00:47:15
14 Jasmyn Garrick 1999 AUS 20033 02:30:27 00:23:18 00:01:38 01:17:24 00:02:24 00:45:45
15 Rita Johnson 1999 USA 20047 02:30:59 00:22:11 00:02:22 01:18:04 00:02:39 00:45:46
16 Demi Gavin 1999 AUS 20034 02:31:26 00:25:38 00:02:04 01:13:57 00:02:54 00:46:55
17 Bonnie White 2000 AUS 20037 02:31:46 00:25:31 00:01:49 01:10:26 00:02:30 00:51:32
18 Angel Singh 2000 USA 20050 02:32:40 00:23:22 00:02:15 01:13:49 00:02:50 00:50:27
19 Aubrie Yarbrough 2000 USA 20053 02:42:04 00:25:43 00:02:54 01:19:16 00:03:44 00:50:28
20 Ruby Singh 2000 USA 20051 02:42:55 00:25:21 00:02:29 01:16:53 00:03:17 00:54:57
21 Sophie Foxcroft 2000 AUS 20031 02:43:45 00:25:43 00:02:12 01:20:19 00:03:12 00:52:21
22 Margaret Racine 2000 USA 20048 02:45:30 00:26:30 00:02:58 01:24:14 00:02:49 00:49:01
23 Susan Short 1999 USA 20049 02:57:02 00:32:59 00:02:33 01:21:44 00:03:11 00:56:37
DNS Mackenzie Penn 2000 AUS 20036 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Lyndell Murray/AUS
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Renato Bertrandi/ITA, Miles Stewart/AUS
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 39.4 km (2 laps); Run 10 km (2 laps) 
Water temperature: 20.0ºC Air temperature 18.0º C
Wetsuits allowed.