Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 70-74 Male AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Robert Eadie 1948 AUS 10463 01:15:31 00:13:22 00:02:23 00:34:14 00:02:44 00:22:45
2 Ray Lichtwark 1945 NZL 10479 01:17:19 00:13:18 00:02:18 00:35:06 00:02:45 00:23:50
3 Michael Lyons 1948 NZL 10480 01:17:42 00:13:20 00:02:15 00:35:10 00:02:46 00:24:09
4 John Allen 1945 AUS 10456 01:18:55 00:13:29 00:02:15 00:36:06 00:02:47 00:24:17
5 Peter Sheridan 1948 AUS 10471 01:19:09 00:14:56 00:02:34 00:34:47 00:03:06 00:23:43
6 John Skinnon 1947 NZL 10481 01:19:13 00:15:14 00:02:30 00:35:57 00:03:03 00:22:26
7 Bradley Price 1947 USA 10496 01:19:18 00:13:23 00:02:56 00:35:36 00:03:07 00:24:13
8 Gerald Renton 1948 AUS 10466 01:21:01 00:14:47 00:02:48 00:34:44 00:03:21 00:25:19
9 Michael Wills 1948 GBR 10477 01:21:06 00:14:44 00:02:52 00:36:05 00:03:01 00:24:23
10 Richard Sweetman 1947 NZL 10482 01:21:23 00:15:10 00:02:43 00:35:52 00:03:12 00:24:23
11 Ronald Richards 1944 AUS 10467 01:22:33 00:14:54 00:02:43 00:34:38 00:03:32 00:26:45
12 Ross Allen 1947 NZL 10478 01:23:21 00:14:41 00:02:26 00:35:13 00:03:28 00:27:32
13 Gary Turner 1948 AUS 10473 01:23:36 00:15:49 00:02:29 00:36:55 00:02:45 00:25:36
14 Robert Scott 1946 AUS 10470 01:24:36 00:16:07 00:03:09 00:36:24 00:03:32 00:25:22
15 Richard Poole 1945 USA 10495 01:24:48 00:15:34 00:02:38 00:37:08 00:03:11 00:26:15
16 Daniel Kirk 1946 USA 10490 01:25:22 00:15:02 00:03:30 00:36:44 00:03:20 00:26:43
17 Dermot Buckley 1947 AUS 10460 01:26:15 00:14:37 00:02:53 00:36:19 00:03:58 00:28:25
18 George Clare 1948 GBR 10475 01:28:02 00:22:55 00:03:23 00:35:08 00:03:22 00:23:12
19 Kenneth Geljack 1947 USA 10486 01:28:04 00:17:00 00:03:19 00:35:20 00:04:15 00:28:08
20 Peter Clarke 1947 AUS 10462 01:29:02 00:16:52 00:02:50 00:38:01 00:03:33 00:27:45
21 L E Nelson 1944 USA 10494 01:29:48 00:16:44 00:03:25 00:35:30 00:04:06 00:30:02
22 John Axsentieff 1948 AUS 10457 01:29:53 00:13:27 00:02:36 00:35:49 00:03:38 00:34:20
23 Paul Bloom 1947 USA 10484 01:30:02 00:15:14 00:03:34 00:39:57 00:04:00 00:27:15
24 Danny Chable 1945 AUS 10461 01:31:22 00:14:48 00:03:02 00:37:20 00:04:16 00:31:54
25 Vello Mijal 1946 CAN 10474 01:31:55 00:14:37 00:04:18 00:38:50 00:04:21 00:29:46
26 Richard Widman 1948 USA 10498 01:34:01 00:16:08 00:03:19 00:39:26 00:04:10 00:30:56
27 John Stacey 1946 AUS 10472 01:35:14 00:15:50 00:02:47 00:42:47 00:03:39 00:30:09
28 Nigel Sandercoe 1948 AUS 10469 01:36:03 00:15:48 00:04:50 00:40:09 00:04:08 00:31:06
29 John Rogers 1945 AUS 10468 01:38:15 00:16:05 00:03:53 00:38:38 00:04:50 00:34:48
30 David Holsey 1946 USA 10487 01:39:46 00:18:24 00:04:03 00:41:09 00:04:24 00:31:43
31 Doug Dempster 1947 USA 10485 01:40:28 00:16:50 00:04:21 00:44:40 00:04:06 00:30:30
32 Perry Hudson 1948 USA 10488 01:40:52 00:17:50 00:02:56 00:47:46 00:04:12 00:28:05
33 Kenneth Lewis 1944 USA 10491 01:43:48 00:16:59 00:04:18 00:42:18 00:04:51 00:35:19
34 Bill Lovegrove 1945 AUS 10464 01:45:35 00:18:09 00:04:01 00:45:29 00:03:59 00:33:55
35 Jack Missett 1945 USA 10493 01:45:52 00:18:46 00:07:10 00:49:32 00:03:08 00:27:15
36 Roger Kenyon 1945 USA 10489 02:04:54 00:24:34 00:04:40 00:50:40 00:06:01 00:38:57
DNF Will Blessing 1948 AUS 10458 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.