Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 35-39 Female AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kirsten Sass 1979 USA 10869 01:05:59 00:11:34 00:01:36 00:31:30 00:02:15 00:19:02
2 Peri Payne 1980 AUS 10826 01:07:26 00:11:09 00:01:39 00:32:40 00:02:05 00:19:52
3 Elizabeth Young 1983 AUS 10832 01:07:51 00:11:12 00:01:37 00:32:40 00:02:13 00:20:08
4 Anna Russell 1982 NZL 10858 01:08:16 00:11:05 00:02:04 00:32:35 00:02:19 00:20:10
5 Tamara Reed 1983 NZL 10857 01:08:44 00:11:37 00:01:45 00:32:49 00:02:09 00:20:23
6 Katherine Kabala 1982 GBR 10843 01:09:17 00:09:50 00:01:43 00:34:29 00:02:06 00:21:07
7 Tegan Davies 1983 AUS 10813 01:09:28 00:11:08 00:01:46 00:33:18 00:02:11 00:21:03
8 Linzie Hebert 1983 USA 10865 01:09:52 00:10:35 00:02:04 00:34:01 00:02:34 00:20:36
9 Kelly Watson 1980 AUS 10831 01:10:04 00:11:38 00:02:20 00:33:36 00:02:28 00:20:00
10 Tineke Denton 1981 AUS 10815 01:10:08 00:10:38 00:02:00 00:33:59 00:02:26 00:21:03
11 Erin Hargrave 1982 AUS 10819 01:10:17 00:11:39 00:01:47 00:34:16 00:02:16 00:20:19
12 Claire Brown 1981 GBR 10841 01:10:20 00:11:23 00:02:06 00:32:43 00:02:24 00:21:42
13 Alicia Mcculloch 1983 AUS 10823 01:10:26 00:11:07 00:02:02 00:33:04 00:02:20 00:21:51
14 Sarah Welton 1982 USA 10872 01:10:44 00:12:21 00:02:15 00:33:07 00:02:26 00:20:32
15 Stephanie Albert 1982 AUS 10809 01:10:52 00:11:11 00:01:36 00:34:07 00:02:16 00:21:40
16 Carolina Henrique Sardinha Silva 1981 BRA 10836 01:11:31 00:13:00 00:02:07 00:33:24 00:02:15 00:20:43
17 Isabela Chen 1982 BRA 10834 01:11:31 00:12:54 00:02:07 00:33:31 00:02:20 00:20:37
18 Emma Parsons 1982 NZL 10856 01:11:37 00:11:58 00:01:59 00:33:40 00:02:19 00:21:39
19 Priscilla Westfield 1983 USA 10873 01:11:47 00:11:55 00:01:35 00:34:05 00:02:32 00:21:38
20 Alicia Watkins 1981 AUS 10830 01:11:47 00:13:33 00:01:56 00:34:04 00:02:12 00:20:01
21 Kerri Dewe 1979 NZL 10854 01:11:52 00:12:43 00:02:07 00:33:42 00:02:22 00:20:57
22 Kelly Carter 1982 NZL 10853 01:11:59 00:12:26 00:02:08 00:33:01 00:02:36 00:21:46
23 Christina Ladyman 1979 AUS 10821 01:12:37 00:12:37 00:02:14 00:32:40 00:02:32 00:22:31
24 Brooke Farley 1981 AUS 10816 01:12:40 00:11:09 00:01:57 00:34:32 00:02:31 00:22:29
25 Jana Skanderova 1983 SVK 10861 01:12:55 00:13:32 00:02:16 00:34:57 00:02:27 00:19:41
26 Belinda Fong 1980 AUS 10817 01:13:02 00:12:33 00:01:54 00:34:54 00:02:08 00:21:31
27 Chloe Pullar 1982 AUS 10827 01:13:20 00:11:41 00:01:55 00:34:02 00:02:42 00:22:58
28 Flavia Beatriz Belini 1981 BRA 10833 01:13:31 00:12:39 00:02:01 00:33:00 00:02:30 00:23:18
29 Suellen Vaughan 1982 AUS 10828 01:13:52 00:14:58 00:02:06 00:32:30 00:02:37 00:21:39
30 Angela De Paula Assis 1981 AUS 10814 01:13:54 00:12:43 00:02:03 00:35:30 00:02:35 00:21:02
31 Rebecca Moroney 1982 AUS 10825 01:13:57 00:12:34 00:01:57 00:33:04 00:02:42 00:23:37
32 Katrina Shores 1981 NZL 10859 01:13:59 00:12:22 00:02:08 00:33:07 00:02:21 00:23:59
33 Rachel Bell 1983 GBR 10840 01:14:31 00:12:17 00:01:59 00:33:23 00:02:41 00:24:09
34 Anna Muench 1981 USA 10867 01:14:50 00:13:27 00:02:02 00:35:13 00:02:51 00:21:15
35 Kirsty Forsdike 1980 AUS 10818 01:14:56 00:12:27 00:02:28 00:33:36 00:02:47 00:23:36
36 Anna Arlidge 1979 NZL 10851 01:15:13 00:12:20 00:01:59 00:34:29 00:02:30 00:23:54
37 Megan Lea Wohlschlaeger 1981 MEX 10850 01:15:29 00:12:36 00:01:49 00:36:21 00:02:49 00:21:53
38 Emily Bell 1980 NZL 10852 01:15:30 00:13:45 00:02:03 00:35:25 00:02:26 00:21:49
39 Jennifer Weber 1983 USA 10871 01:15:32 00:11:52 00:01:57 00:33:51 00:02:44 00:25:06
40 Rachel O'Connell 1980 NZL 10855 01:15:40 00:12:20 00:02:11 00:34:26 00:02:47 00:23:54
41 Emily Washbrook 1982 AUS 10829 01:15:52 00:13:58 00:02:03 00:36:26 00:02:31 00:20:51
42 Jennifer Panteluk 1981 CAN 10837 01:15:58 00:13:25 00:02:14 00:35:41 00:02:32 00:22:04
43 Fiona Short 1979 NZL 10860 01:16:52 00:12:20 00:01:59 00:35:16 00:03:01 00:24:13
44 Britt Vallad 1983 USA 10870 01:17:38 00:14:07 00:02:08 00:34:58 00:02:34 00:23:49
45 Deborah Davidson 1979 AUS 10812 01:17:58 00:15:03 00:02:03 00:33:40 00:02:44 00:24:25
46 Ana Maria Arteaga Vásquez 1982 COL 10839 01:18:04 00:13:16 00:02:11 00:35:21 00:02:51 00:24:23
47 Mariana Fernandez De Castro Martinez 1982 MEX 10845 01:18:22 00:13:28 00:02:19 00:38:19 00:02:36 00:21:38
48 Jill Pearce 1980 USA 10868 01:19:00 00:11:47 00:02:30 00:36:02 00:03:04 00:25:34
49 Tracey Emerton 1982 GBR 10842 01:19:02 00:12:12 00:02:38 00:36:25 00:03:18 00:24:25
50 Nunzia Lucila Rojo De La Vega Piccolo 1983 MEX 10849 01:19:58 00:13:01 00:02:36 00:37:21 00:03:06 00:23:52
51 Laura Nower 1981 GBR 10844 01:21:13 00:13:26 00:02:23 00:36:42 00:03:04 00:25:37
52 Marisol Guadalupe Martinez TreviÑo 1979 MEX 10846 01:21:24 00:18:11 00:02:19 00:35:47 00:02:45 00:22:20
53 Donna Mcgrath 1979 AUS 10824 01:22:20 00:15:23 00:02:14 00:35:20 00:03:14 00:26:07
54 Ruth Nava Contreras 1982 MEX 10847 01:23:20 00:13:50 00:02:27 00:39:03 00:02:48 00:25:11
55 Rosa Melissa Riojas Espinosa 1982 MEX 10848 01:23:36 00:15:22 00:02:06 00:36:39 00:02:40 00:26:48
56 Belinda Connolly 1979 AUS 10811 01:24:03 00:16:26 00:02:34 00:37:25 00:02:44 00:24:53
57 Kristin Bagby 1982 USA 10862 01:24:59 00:15:20 00:02:35 00:38:31 00:03:06 00:25:25
58 Erin Thibault 1979 CAN 10838 01:49:56 00:16:57 00:03:21 00:44:35 00:04:29 00:40:33
DSQ Bianca Cairns 1983 AUS 10810 DSQ 00:12:16 00:01:55 00:35:22 00:02:28 00:11:33
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.
Athlete #10810 Cairns/AUS was disqualified because she did not complete the precribed course.