Results: 2016 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Women
Tiszaujvaros , Hungary • 09 Jul, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daryna Moskalenko 1997 AZE 22 00:41:53 00:06:50 00:01:06 00:20:01 00:00:35 00:13:23
2 Lina Völker 1998 GER 4 00:41:54 00:06:51 00:01:04 00:20:02 00:00:32 00:13:27
3 Anne Struijk 1999 AUT 5 00:41:58 00:07:07 00:01:02 00:19:48 00:00:33 00:13:31
4 Dorottya Petrov 1999 HUN 8 00:42:00 00:06:47 00:01:06 00:20:05 00:00:38 00:13:26
5 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 10 00:42:01 00:07:08 00:01:15 00:20:43 00:00:36 00:12:21
6 Kristina Jesenska 2000 SVK 14 00:42:02 00:07:13 00:01:08 00:20:47 00:00:38 00:12:18
7 Grace Hoitink 1997 AUS 2 00:42:03 00:06:44 00:01:09 00:20:02 00:00:38 00:13:33
8 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 6 00:42:08 00:07:15 00:01:03 00:20:47 00:00:35 00:12:30
9 Therese Feuersinger 1998 AUT 3 00:42:12 00:06:44 00:01:08 00:20:04 00:00:38 00:13:39
10 Tünde Bukovszki 2000 HUN 16 00:42:29 00:07:11 00:01:09 00:20:49 00:00:34 00:12:48
11 Caterina Cassinari 1998 ITA 7 00:42:41 00:07:11 00:01:12 00:20:44 00:00:40 00:12:55
12 Anikó Botka 2000 HUN 21 00:42:52 00:07:13 00:01:12 00:20:43 00:00:34 00:13:12
13 Lili Mátyus 1999 HUN 12 00:42:54 00:07:09 00:01:09 00:20:49 00:00:37 00:13:13
14 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 20 00:42:58 00:07:23 00:01:06 00:20:35 00:00:35 00:13:21
15 Sára Szegedi 1998 HUN 11 00:43:08 00:06:54 00:01:09 00:21:03 00:00:37 00:13:27
16 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 1 00:43:24 00:06:49 00:01:13 00:21:04 00:00:36 00:13:45
17 Raz Poradosu 1999 ISR 23 00:43:43 00:06:58 00:01:12 00:20:58 00:00:36 00:14:01
18 Gizelde Strauss 1999 RSA 17 00:44:38 00:07:35 00:01:10 00:21:51 00:00:35 00:13:29
19 Shanae Williams 1998 RSA 18 00:45:04 00:06:53 00:01:21 00:22:22 00:00:38 00:13:53
20 Dora Derczbach 1999 HUN 9 00:45:06 00:07:43 00:01:09 00:22:11 00:00:36 00:13:29
21 Elisabetta Vitasovic 1997 CRO 25 00:45:13 00:07:06 00:01:16 00:20:46 00:00:44 00:15:23
22 Kamilla Erika Kutasy 1998 HUN 27 00:46:57 00:07:54 00:01:19 00:21:50 00:00:53 00:15:04
23 Alida Lilljequist 1998 SWE 19 00:47:26 00:07:36 00:01:13 00:22:16 00:00:47 00:15:36
DNF Pavla Kmonickova 2000 CZE 15 DNF 00:07:37 00:01:10 00:21:49 00:00:36 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Zita Csovelyak/HUN, Zita Szabo/HUN. Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (2 laps), Run 3.6 km ( 2 laps). Water temperature 25.9ºC. Air Temperature 30.7ºC. Wetsuit not allowed. 14. Athletes (by rank) and 2. Athletes (by time) qualified for the final.